Co to jest Ureaplasma i jak można się nią zarazić? Ureaplasma to nie więcej niż bakteria, która przenosi się drogą płciową. Jest ona odpowiedzialna również za infekcję narządów płciowych. Zarażenie się Ureaplasmą jest proste – polega ono tylko i wyłącznie na odbyciu stosunku z osobą zakażoną bez odpowiedniego zabezpieczenia. W następstwie bakterie te wywołują nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, a u kobiet stany zapalne narządów miednicy mniejszej. Do zakażenia dochodzi rzadziej podczas kontaktów pośrednich (np. używanie tego samego ręcznika lub innych przedmiotów codziennego użytku).
Według badań, Ureaplasmą zarażonych jest nawet 70% kobie. Chorobą tą można również zarazić się podczas porodu, jednak nie zdarza się to często. Problem ten dotyczy w szczególności kobiet, które chore na Ureaplasmę nie leczyły jej lub robiły to w zły sposób. Objawy Ureaplasmy są ciężkie do rozpoznania, często nie występują one w ogóle, a mimo to choroba ta przenosi się łatwo i w bardzo szybkim tempie! Jak sprawdzić czy rzeczywiście jesteśmy zakażeni Ureaplasmą? Jak wiadomo, rozmowy na temat intymny mogą stanowić dla pacjenta nie lada wyzwanie oraz być bardzo krępujące, dlatego polecamy wykonać nasz test PCR, który da się zamówić na naszej stronie. Test PCR wykonuje się nie tylko w przypadku współżycia z przypadkową osobą bez stosownego zabezpieczenia ale także polega on na badaniu kontrolnym gdy zakończyliśmy już leczenie zakażenia Ureaplasma urealyticum/Ureaplasma parvum. Dzięki nam nie będziesz się musiał o nic martwić, ponieważ ze swojej strony zapewniamy profesjonalne usługi medyczne, dostępne do kupienia na naszej stronie internetowej , a także błyskawiczną wysyłkę testu PCR.
W wielu przypadkach Ureaplasma nie wykazuje żadnych objawów, jednak niekiedy objawia się ona w następujący sposób:
- problemy podczas oddawania moczu
- ból lub/i pieczenie w okolicy cewki moczowej
- częstość oddawania moczu zarówno w dzień, jak i w nocy
- silne uczucie parcia na pęcherz
Jak mówi dr n. med Igor Michajłkowski (specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska) Ureaplasma doprowadza do zapalenia szyjki macicy, często też do zapalenia cewki moczowej. Jak tłumaczy, choroba ta może nie objawiać się wcale. Jeśli one występują, są podobne one do innych chorób przenoszących się drogą płciową (przykładem może być tutaj np. chlamydioza). Są to:
- miernie nasilone upławy
- krwawienia w trakcie i między miesiączkami
- swąd
- szczypanie w cewce moczowej
Ponadto na Ureaplasmę szczególnie narażone są kobiety w ciąży, ponieważ infekcja ta przenosi się na płód. Gdy kobieta nie leczy tej właśnie choroby, Ureaplasma przenosi się na narządy miednicy mniejszej co prowadzić może do zapalenia błony śluzowej macicy, a także na przydatki oraz wywoływać zapalenie otrzewnej. Wszystko to prowadzi do bezpłodności, częstszych poronień lub ciąży pozamacicznej.
Występowanie Ureaplasmy różni się u mężczyzn, ponieważ u nich wywołuje ona nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, jednak również mogą nie wystąpić żadne objawy, tak jak jest to w przypadku kobiet. Jeśli są przypominają one bardziej objawy występujące przy zakażeniu chlamydiozą. Są to:
- ropny wyciek z cewki moczowej (śluzowy)
- pieczenie/szczypanie w cewce moczowej
- ból czy dyskomfort występujący podczas oddawania moczu
- szczypanie przy ujściu zewnętrznym cewki
Oprócz tego Ureaplasma niesie ze sobą ryzyko występowania bezpłodności. Co więc zrobić, aby upewnić się, że ów choroby nie posiadamy lub stwierdzić jej obecność na tyle szybko, by skutecznie ją wyleczyć? W tym celu polecamy wykonanie testu PCR – jego czułość oraz swoistość wynosi 99%, a metoda ta pozwoli Ci także na wykrycie nawet jednej, najmniejszej bakterii znajdującej się w Twoim organizmie!
Test można zamówić na stronie: https://drwenerolog.pl/produkt/ureaplasma-test-badanie/
Badanie polega na pobraniu od pacjenta wymazu z szyjki macicy lub/i cewki moczowej (u kobiet) oraz wymazu z cewki moczowej u mężczyzn. Istnieje również inny sposób, a mianowicie pobranie oraz wykonanie badania z 15-20 ml porannego moczu. Leczenie Ureaplasmy jest bardzo proste – polega na antybiotykoterapii – osobie chorej podaje się zazwyczaj leki z grupy tetracykliny lub erytromycyny.