Wypadanie włosów to problem, z którym większość z nas na pewnym etapie swojego życia będzie musiała się zmierzyć. Stres, zła dieta, uszkodzenia mechaniczne czy po prostu nasze geny sprawiają, że zaczynamy widzieć ich coraz więcej na poduszce po przebudzeniu. Jak sobie z nim radzić? W większości przypadków niezastąpione okażą się zmiana nawyków żywieniowych oraz kosmetyki o określonym składzie, które oprócz wzmocnienia włosów i zapobieżenia ich dalszej utracie, przy regularnym użyciu spowodują ich odrost. Są takie elementy, bez których nasze włosy będą osłabione i podatne na nadmierne wypadanie.

Na jakie więc składniki kosmetyku warto zwrócić szczególną uwagę?

SKŁADNIK KOSMETYKU DZIAŁANIE
Witaminy z grupy B Regenerują włosy zapobiegając ich nadmiernemu wypadaniu, odpowiadają za ich prawidłową pigmentację oraz połysk
Skrzyp Zawiera krzem odpowiedzialny za prawidłową budowę włosów, skóry i paznokci
Biotyna Składowa enzymów katalizujących syntezę białek konieczną do porostu nowych włosów

Wypadanie włosów – przyczyny środowiskowe i pozagenetyczne

Wypadanie włosów występuje często u kobiet, rzadziej u mężczyzn, przyczyny leżą w czynnikach zewnętrznych. Dlaczego wypadają włosy? Bardzo często prowadzi do tego wzmożony stres. Dochodzi wtedy do wystąpienia tak zwanego telogen effluvium – łysienia telogenowego, które charakteryzuje się rozproszoną utratą włosów, obejmującą swoim zakresem całą skórę owłosioną wierzchu naszej głowy.

Dokładne przyczyny tego schorzenia nie są poznane, jednak wiadomo, że występuje ono najczęściej szczęśliwie pod wpływem czynników, na które mamy wpływ

Należą do nich silne sytuacje stresowe, niedobory w diecie czy przyjmowane leki. Może jednak pojawić się również w przebiegu niektórych chorób przewlekłych takich jak łuszczyca, toczeń rumieniowaty czy alergiczna wysypka skóry głowy. Ten rodzaj wypadania włosów zwykle ustępuje samoistnie po ustąpieniu czynnika, który je wywołał. Możemy jednak pomóc swojemu szczęściu, stosując niektóre preparaty oraz witaminy na włosy, o których wspomnę w dalszej części artykułu. Warto również pamiętać, że do wypadania włosów mogą się przyczyniać zabiegi pielęgnacyjne, którym je poddajemy. Nie należy więc suszyć włosów suszarką z ustawioną najwyższą temperaturą oraz dosuszać ich tuż po kąpieli bardzo energicznym wycieraniem ręcznikiem. Wszystko to wzmaga ich łamliwość, znacznie je wysusza i powoduje, że sprawiają one wrażenie niezdrowych. Dodatkowo również powoduje ich wzmożone wypadanie.

Wypadanie włosów często jest następstwem przebytej ciąży. Duże wahania hormonalne, jakim poddawany jest organizm kobiety podczas ciąży i po niej powoduje, że odbija się to również na kondycji włosów

Wypadanie włosów po ciąży najczęściej występuje po upływie 3 miesięcy od porodu. Nie ma tu jednak powodu do niepokoju, bo tu również lekarstwem jest czas. Gdy dodatkowo wzmocnimy nasze włosy odpowiednio o nie dbając, wspomnianego czasu wcale nie będziemy potrzebować wiele. Równie istotnym problemem co utrata włosów przez dorosłych jest wypadanie włosów u dziecka. Z uwagi na gospodarkę hormonalną dziecka, nie objawia się wtedy łysienie uwarunkowane genetycznie, a to związane z chorobami przewlekłymi czy spowodowane silnym stresem. By sobie z nim poradzić, działanie jest podobne jak u dorosłych, jednak zaleca się stosowanie kosmetyków działających zewnętrznie, takich jak wcierki czy szampony.

Wypadające włosy

Wypadanie włosów – przyczyny genetyczne

Wypadanie włosów może wystąpić nawet wtedy, gdy prowadzimy zróżnicowaną, zbilansowaną dietę i unikamy czynników stresogennych. Czynniki genetyczne są najczęstszą przyczyną wypadania włosów u mężczyzn. Występuje również u kobiet, jednak objawy tej choroby u obu płci są zróżnicowane. Jest to łysienie androgenowe. U mężczyzn zaczyna się w większości przypadków od delikatnego, jednak progresywnie pogłębiającego się cofnięcia linii włosów w okolicach skroniowych. Tworzą się zakola. Dalej dochodzi do przerzedzenia włosów w okolicy czubka głowy, a następnie, do całkowitej ich utraty. U kobiet objawy łysienia androgenowego przypominają bardziej wspominane wcześniej łysienie telogenowe. Nie dochodzi tu do całkowitej utraty włosów, jednak zostają one przerzedzone na całej powierzchni.

Ponieważ za łysienie to w dużej mierze odpowiadają geny, śledząc historię rodziny można ocenić czy jesteśmy na nie podatni. Jeśli w rodzinie często pojawiał się ten problem, jest duża szansa, że my również będziemy musieli się z nim zmierzyć

Sprawcą tego problemu jest uwarunkowana genetycznie nadwrażliwość mieszków włosowych na uszkadzające działanie dihydrotestosteronu – produktu przemiany testosteronu, powstającego pod wpływem enzymu zwanego 5-alfa reduktazą. W tym przypadku, oprócz stosowania odżywek, szamponów i innych preparatów na włosy, konieczna będzie wizyta u dermatologa, który przepisze na to schorzenie blokery wspomnianego enzymu, przez co dojdzie do znacznej redukcji szkodliwego dla naszych włosów dihydrotestosteronu.

Delpos zestaw

WYBIERZ DELPOS
SKUTECZNY SPOSÓB NA WYPADAJĄCE WŁOSYKUP TERAZ

Wypadanie włosów – objawy

Wypadanie włosów w zależności od rodzaju może pociągać za sobą różne objawy. W przypadku przyczyn pozagenetycznych i środowiskowych, najczęściej obserwujemy, że podczas czesania zostaje ich na szczotce więcej niż zazwycznaj. Wzrasta dzienna ilość traconych włosów. Normą jest utrata 50-100 włosów dziennie. Jeśli jest ich więcej, wskazuje to na nadmierne wypadanie włosów i może świadczyć o toczącej się chorobie. Sprawa nie jest tak oczywista, gdy przyczyną są czynniki genetyczne. Jeśli w grę wchodzi łysienie androgenowe, nie musi wcale dochodzić do zwiększonego dziennego wypadania włosów. Bardzo często, w miejsce traconych w fizjologicznym tempie włosów po prostu nie pojawiają się nowe.

Wypadanie włosów w przebiegu chorób przewlekłych może objawiać się jeszcze inaczej. W dość częstym łysieniu plackowatym, które jest chorobą autoimmunologiczną indukowaną infekcjami czy czynnikami stresowymi, łysieniu ulegają jedynie niewielkie fragmenty naszej głowy, co przypomina obraz sera szwajcarskiego

Wypadanie włosów

Wypadanie włosów – leczenie

Co na wypadanie włosów? Leczymy je różnie w zależności od rozpoznanej przyczyny. Warto zwrócić się do dermatologa, by ją zidentyfikował, co znacznie ułatwi nam dalsze postępowanie. Bardzo pomocne mogą się jednak okazać dostępne na rynku preparaty, takie jak wcierki na wypadanie włosów bogate w istotne dla przebiegu cyklu włosa oraz jego kondycji składniki, takie jak skrzyp, czy zioła na włosy. Do tych ziół należy na przykład ziele palmy sabałowej, dostępne zarówno jako tabletki na włosy, jak i w postaci wcierki do włosów. Domowe sposoby na wypadanie włosów nie ograniczają się jednak tylko do tego. Pomocny może okazać się również szampon na wypadanie włosów, ale tylko pod warunkiem jego regularnego stosowania i odpowiedniego składu.

Justyna Masal-Ochotny - kosmetologSzampony na porost włosów stanowią nieocenioną pomoc w walce z postępującą utratą naszej fryzury. Trzeba jednak pamiętać, by wybierać preparaty wysokiej jakości, bogate w składniki, których działanie zostało dowiedzione, oraz stosować je regularniemówi Justyna Masal-Ochotny, kosmetolog z Clinica Cosmetologica

Kosmetyki na wypadanie włosów

Kosmetyków stanowiących pomoc w wypadaniu włosów jest wiele. Możemy korzystać tu z szerokiej oferty szamponów na wypadanie włosów oraz specjalnych odżywek. Szampony zawierające składniki takie jak biotyna, skrzyp, kofeina czy witaminy stanowią potężny arsenał przeciw wypadaniu włosów. Do słów specjalisty można dodać właściwie tylko jedno. Szampon przeciw wypadaniu włosów zadziała najlepiej, jeśli damy mu czas na działanie. Nie należy więc spłukiwać go od razu po nałożeniu. Najlepiej jest poczekać kilka minut. Warto też pamiętać, by szampon wmasowywać nie tylko w same włosy, ale również w skórę głowy, by jego składniki mogły się wchłonąć i podziałać na mieszki włosowe. To właśnie one odpowiadają za wzrost naszych włosów.

Tylko odpowiednio dobrany preparat na wypadanie włosów zapewni nam oczekiwane rezultaty. Warto pamiętać, by dostarczyć naszym włosom odpowiednie składniki, dzięki którym odwdzięczą się świetną kondycją.

Delpos zestaw

WYBIERZ DELPOS
SKUTECZNY SPOSÓB NA WYPADAJĄCE WŁOSYWIĘCEJ

Wypadanie włosów – alternatywne metody leczenia

W walce z zaawansowaną postacią wypadania włosów, szczególnie pomocne mogą się okazać profesjonalne zabiegi prowadzone przez specjalistyczne kliniki trychologiczne. Trwałym rozwiązaniem problemu męskiego łysienia androgenowego są przeszczepy włosów. Mieszki włosowe przeszczepia się z obszaru tyłu głowy, gdzie znajdują się włosy odporne na działanie dihydrotestosteronu i wszczepia się do obszarów objętych łysieniem.

Dzisiejsze techniki operacyjne są tak zaawansowane, że czas gojenia jest bardzo szybki, a pełne efekty zabiegu są widoczne już po roku (by włosy zaczęły rosnąć potrzeba czasu)

Innymi sposobami na wypadanie włosów są zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, które odżywia włosy i zapewnia ich szybszy wzrost, jak i LLLT (low laser light therapy). Pobudzając krążenie za pośrednictwem tych zabiegów, na naszej głowie ponownie zobaczymy włosy, które zaczęliśmy tracić.

Nadmierne wypadanie włosów – o czym warto pamiętać?

Wypadanie włosów i efektywna walka z nim, może zostać zawarta w kilku punktach. Przestrzegane, na pewno doprowadzą nas do celu i wygranej z nieprzyjemnym problemem.

Złotymi zasadami walki z wypadaniem włosów są:

  • Cierpliwość – cykl włosa trwa miesiącami, nie dniami. Aby zaobserwować odrost potrzeba czasu,
  • Sumienność – tylko regularnie stosowane kosmetyki na porost włosów oraz inne preparaty, przyniosą nam oczekiwane rezultaty,
  • Poznanie przyczyny problemu – wypadanie włosów może mieć różne przyczyny. Kosmetyki na porost włosów warto stosować zawsze, jednak gdy przyczyna leży w genetyce, należy również trzymać się wskazań dermatologa,
  • Odpowiedni styl życia – zarówno sen jak i dieta wpływają na kondycję naszych włosów. Unikajmy więc tłustych potraw, fast foodów i deprywacji snu.

Wypadanie włosów – podsumowania słów kilka

Sposoby na wypadanie włosów są niezwykle różnorodne. Zależą one nie tylko od przyczyny utraty włosów, jak i naszych osobistych preferencji. Należy jednak pamiętać, by wybierać jedynie najwyższej jakości kosmetyki, odżywki i preparaty, bo tylko taki zakup da nam gwarancję, że nie będziemy go potem żałować, patrząc na osłabione włosy w niezmienionej kondycji.


Bibliografia

1. Padlewska K.: Medycyna estetyczna i kosmetologia, PZWL, Warszawa,2014
2. Szklarczyk M., Goździalska A., Jaśkiewicz J., Choroby oraz pielęgnacja skóry głowy i włosów: Stan skóry wykładnikiem stanu zdrowia, Oficyna Wydawnicza AFM, Kraków, 2012
3. Wormer E.J.: Włosy. Pielęgnacja i zdrowie, Wydawnictwo Klub dla Ciebie, Warszawa, 2000
4. Sekita-Pilch M.: Dlaczego włosy wypadają? Przyczyny, sposoby zapobiegania i nowoczesne metody leczenia wypadania włosów,Wydawnictwo Diagnosis, Białystok, 2016

Przeczytaj inne artykuły

Wcierki na wypadanie włosów – właściwości i stosowanieSzampon na porost włosów – jak wybrać?Odżywka na porost włosówPorost włosów – jak go stymulować?Wypadanie włosów – informacjeNużeniecBlizny po ospie – jak skutecznie zmniejszyć ich widoczność?Blizna po cesarce. Jak możesz ją usunąć?Ostuda – jak się z nią uporać?Krosty na pośladkach – zapobieganie, usuwanie i leczenieCienkie włosy – jak poprawić ich kondycję?Zamykanie naczynek na nogach – skuteczne sposobyJak trwale pozbyć się niechcianych boczków?Regeneracja włosów – zabiegiRedukcja tkanki tłuszczowej – zabiegiZabiegi na redukcję zmarszczek pod oczamiRumień na twarzyJak zwalczyć problem drugiego podbródka?Redukcja rumieńca na twarzy za pomocą laseraNadpotliwość – poważna choroba, czy niewielka przypadłość?Skuteczne usuwanie blizn laseremJak usunąć brodawki łojotokowe?Kurzajki – czym są i jak je leczyć?Kwas hialuronowy na zmarszczki – kompendium wiedzySposoby na walkę z wypadającymi włosamiMetody likwidacji wrastających włoskówUsuwanie worków i cieni pod oczamiJak usunąć prosaki?Piegi i przebarwienia – jak sobie z nimi radzić?Zabieg kwasami na twarz – odmładzanie twarzyOczyszczanie twarzy – zabiegiUsuwanie nadmiernego owłosienia u kobiet i mężczyznSkuteczne zabiegi na blizny pooparzenioweSposoby usuwania blizn pooperacyjnychZabiegi dobre na zaskórnikiZapalenie mieszków włosowych – przyczyny, leczenieWiotka skóra – przyczyny, leczenie i zabiegiJak usunąć wągry?Trądzik różowaty – metody leczeniaJak pozbyć się przebarwień po trądziku?Modelowanie – lifting twarzyModelowanie sylwetkiUsuwanie rozstępów – zabiegi na rozstępyProfesjonalne usuwanie zmarszczekZabiegi na cellulitZamykanie naczynek – zabiegiMetody usuwania blizn po trądzikuKandydoza – drożdżycaBakteryjne zapalenie pochwy – WaginozaStreptococcus agalactiaeZespół ReiteraRzęsistkowica – jakie są jej objawy i metody leczeniaRzeżączkaMycoplasmaUreaplasmaTrycholog – wypadanie włosówCzy depilacja laserowa jest bolesna, bezpieczna i skuteczna?Skuteczne leczenie rumienia na twarzyZnamiona barwnikoweChoroby weneryczne u mężczyznChoroby skóryChoroby włosów – łysienieChoroby weneryczne u kobietLeczenie trądziku różowategoLeczenie liszaja twardzinowegoKłykciny kończyste – leczenie