Rumień na twarzy sprawia dyskomfort i odbiera pewność siebie. To przecież twarz jest naszą pierwszą składową – podczas spotkania z drugim człowiekiem staje się wizytówką. Jeśli występuje na niej trudny do wyleczenia rumień, możemy czuć się zaniepokojeni. Zwłaszcza, jeśli nasi rozmówcy nie zawsze zdają sobie sprawę z powagi problemu. Czym jest rumień na skórze? Jakie są przyczyny jego powstawania? Czy sposoby leczenia są skuteczne i co jeśli rumień u dorosłych wystąpi nagle?
Rumień na twarzy – poznaj przyczyny
Przyczyn powstawania choroby jest wiele. Rumień na skórze pojawia się najczęściej wskutek:
- Zakażenia wirusowego, grzybicznego lub bakteryjnego,
- Terapii antybiotykowej,
- Znaczącego osłabienia układu immunologicznego,
- Wystąpienia opryszczki, zwłaszcza w okolicach ust.
Jak wygląda rumień?
Czy jest się czego bać? O tym jak wygląda rumień z pewnością warto wiedzieć. Zwykłe zaczerwienienia mogą być mylące i wcale nie muszą sugerować choroby. Rumień to nie tylko poczerwienienie skóry, ale też różnego rodzaju inne objawy: pękanie, łuszczenie albo mnożenie się młodzieńczych wyprysków nazywanych trądzikiem. Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa z pewnością pomoże w rozpoznaniu i postawieniu diagnozy.
Sprawdź więcej informacji o rumieniu tutaj – https://clinicacosmetologica.pl/artykuly/rumien-na-twarzy/
Rumień na skórze może zniknąć
Współczesne metody medycyny estetycznej radzą sobie z wieloma wizualnymi mankamentami ciała. Zabiegi laserowe i działania innych urządzeń mogą usunąć rumień twarzy (całej) lub np. tylko rumień na policzkach. Najpopularniejsze, bezpieczne i skuteczne rozwiązania to:
- Laser Quadrostar Pro Yellow – podczas tego zabiegu laser pochłania hemoglobinę tym samym zapobiega uszkodzeniom tkanek ciała. Zadaniem lasera jest rozgrzanie naczynka i zamknięcie go. Zabieg trwa maksymalnie godzinę, a długość utrzymywania się efektu końcowego jest kwestią indywidualną.
- Głowica Hot-Cold – naprzemienne wyzwalanie ciepłej i zimnej temperatury przy użyciu głowicy może zredukować problem rumienia. Decydując się na tę metodę, warto uwzględnić serię zabiegów. Po jej zakończeniu jednolitość cery powinna utrzymywać się przez okres kilku miesięcy.
- Wykorzystanie Ultradźwięków – odpowiednie dla każdego typu skóry. Zabieg trwa około 30 minut, a oczekiwany efekt może utrzymać się nawet do 6 miesięcy.
- Harmony XL PRO Dye-VL – osobom dotkniętym rumieniem zalecane jest wykonanie serii 8 krótkich zabiegów (trwających około 20 minut). Metoda polecana nawet przy wysokich wrażliwościach cery.
Rumień na policzkach to rumień zakaźny?
Niektóre typy cery narażone są na szczególne działania zewnętrznych czynników, powodując rozszerzanie naczynek i wypryski. W efekcie twarz nie wygląda atrakcyjnie i wprawia daną osobę w kompleksy. Każde spotkanie z podwyższoną lub obniżoną temperaturą może wywołać np. zaczerwienienia policzków. Jeśli zaczerwienienie wywołane jest warunkami atmosferycznymi, zazwyczaj szybko przechodzi. Zdarza się natomiast, że zaczerwienienie utrzymuje się na tyle długo, by mieć powód do niepokoju. Zastanawiamy się czy na skórę na pewno oddziałuje jedynie zmiana temperatur? Stan swojej cery warto skonsultować ze specjalistą, zwłaszcza jeśli bierzemy pod uwagę występowanie rumienia. Konsultacja i ocena lekarza jest ważna także przez podjęciem decyzji o zabiegu. Takie działanie pomoże uniknąć niewłaściwego doboru narzędzia leczenia i ewentualnych, niepożądanych skutków ubocznych. Wokół tematu rumienia na policzkach pojawiło się też wiele mitów. Jednym z nich jest myślenie, że zewnętrzny kontakt z osobą chorą na rumień wiąże się z ryzykiem zarażenia. W rzeczywistości jednak jest to niemożliwe.
Rumień na twarzy – podsumowanie
Chociaż występujący na twarzy rumień nie jest przyjemny, medycyna estetyczna radzi sobie z tym problemem. Proponowane metody to efekt dynamicznie rozwijającej się technologii, której priorytetem jest podniesienie jakości życia pacjentów. W celu wybrania najlepszej dla siebie metody, warto skontaktować się ze specjalistą.