Wcierki na wypadanie włosów to preparaty, które cieszą się dużą popularnością wśród osób zmagających się ze słabymi i wypadającymi włosami. Czym charakteryzują się tego typu preparaty i jakie warto wybierać?
Wcierki na wypadanie włosów – czym są?
Wcierki na wypadanie włosów to odżywki w formie płynnej, które dostarczają odpowiednie składniki odżywcze. Dzięki temu włosy zostają wzmocnione, zwiększa się ich sprężystość oraz odporność na wypadanie.
Ten typ kosmetyków rozprowadza się na skórze głowy za pomocą atomizera, dozownika lub ampułki – w zależności od typu opakowania
Zaaplikowany preparat należy dokładnie wmasować w skórę głowy, wykonując okrągłe ruchy palcami. Taki masaż zwiększa również ukrwienie skóry głowy, dzięki czemu do cebulek włosowych dociera więcej tlenu i substancji odżywczych. Po tego typu preparaty warto sięgać, gdy włosy są słabe, rzadkie, łamliwe, podatne na wypadanie oraz długo odrastają. Codzienne stosowanie preparatów doskonale odżywia włosy, przez co stają się mocniejsze, natomiast na skórze głowy pojawiają się tzw. baby hair, czyli nowe włoski.
Wcierki do włosów posiadają następujące zalety:
- regulują poziom wydzielania sebum,
- nawilżają skórę głowy i zapobiegają łuszczeniu się skóry,
- spowalniają przetłuszczanie się skóry głowy i włosów,
- łagodzą stany zapalne i podrażnienia skóry głowy,
- wspomagają leczenie łupieżu i chronią przed jego nawrotami.

Wcierki na wypadanie włosów należy stosować codziennie, również w dni, w których włosy nie są myte. Dzięki temu skóra głowy i włosy zostaną właściwie odżywione, a fryzura stanie się gęstsza. Najlepiej stosować je na noc, po umyciu włosów, bo dzięki temu substancje odżywcze lepiej się wchłoną i prędzej zaczną działać. Natomiast profilaktycznie wcierki do włosów warto stosować co kilka dni.
Wcierki na wypadanie włosów powinno się stosować regularnie, tylko wtedy można się spodziewać zadowalających rezultatów – mówi Karina Pietrzela, kosmetolog z Clinica Cosmetologica
3 cechy skutecznych kosmetyków dla włosów:
Wzmacniające | Włosy stają się grubsze oraz odporniejsze na wypadanie |
Odżywiające | Odpowiednie składniki stymulują włosy do wzrostu |
Uelastyczniające | Włosy stają się elastyczne i odporne na złamania |
WYBIERZ DELPOS
SKŁADNIKI AKTYWNE W WALCE Z WYPADAJĄCYMI WŁOSAMIWIĘCEJ
Wcierki na wypadanie włosów – jakie składniki powinny zawierać?
Wcierki na wypadanie włosów powinny zawierać 100% naturalnych składników, dzięki temu doskonale się wchłaniają i są bezpieczne dla zdrowia.
W składzie takich produktów powinny znaleźć się:
- Ekstrakt z kory chinowej – wydłuża okres życia włosów oraz stymuluje porost nowych. Pobudza mikrokrążenie skóry głowy, a to sprawia, że do włosów dociera więcej tlenu oraz substancji odżywczych.
- Ekstrakt z miłorzębu japońskiego – zwiększa ukrwienie skóry głowy, odżywia cebulki oraz wzmacnia strukturę włosów. Dzięki temu stają się grubsze, bardziej sprężyste oraz mocniej ,,ukorzenione”. Ponadto ekstrakt ten przyspiesza porost włosów i chroni je przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.
- Ekstrakt z guarany – zawiera w składzie kofeinę, która pobudza mikrokrążenie, Ponadto usprawnia transport substancji odżywczych do cebulek włosowych, co wzmacnia włosy na całej długości. Z tego względu ten składnik powinien znajdować się w naturalnych wcierkach na wypadanie włosów.
- Ekstrakt z żeń-szenia – to składnik, który znajduje się w naturalnych i skutecznych preparatach na wypadanie włosów. Wzmacnia krążenie komórkowe i macierz włosa oraz wspomaga cyrkulację substancji odżywczych. To sprawia, że włosy nabierają sprężystości, a ich cebulki są mocniej osadzone w skórze głowy.
- Ekstrakt z arniki górskiej – działa przeciwzapalnie, dzięki czemu zapobiega stanom zapalnym skóry głowy, osłabiającym cebulki włosowe. Substancje zawarte w tym składniku z łatwością przenikają w głębokie warstwy skóry, regenerują cebulki oraz wypełniają ubytku w strukturach włosów.
- Ekstrakt z wąkroty azjatyckiej – wspomaga transport substancji odżywczych do cebulek włosowych. Doskonale regeneruje włosy, zwiększa ich objętość oraz sprężystość. Właściwości te w efekcie wzmacniają włosy i zapobiegają ich wypadaniu.
- Kofeina – usprawnia rozprowadzanie substancji odżywczych do cebulek skóry. Ponadto wspomaga usuwanie toksyn na poziomie komórkowym oraz zwalczanie wolnych rodników, które wywołują choroby skóry. Im częściej pojawiają się stany chorobowe, tym większe uszkodzenia cebulek, a włosy zaczynają wypadać.
- Niacynamid (witamina B3) – należy do grupy witamin odpowiedzialnych za zdrowy wygląd włosów. Chroni je przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i czynników zewnętrznych, które niszczą strukturę włosów od środka.
- Glukonian cynku – jest niezbędny za ochroni skóry głowy przed stanami zapalnymi. Ponadto odpowiada za połysk i ochronę włosów przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Jego brak sprawia, że włosy stają się słabe i łamliwe.
- Pantenol – wspomaga nawilżenie struktury włosów oraz skóry głowy. Odpowiada za ich elastyczność oraz objętość. Przyspiesza również likwidację stanów zapalnych skóry głowy i zapobiega ich nawrotom.
- Olejek z mięty pieprzowej – działa antybakteryjnie i przeciwwirusowo, dzięki czemu zapobiega infekcjom skóry głowy osłabiającym włosy. Wspomaga również usuwanie toksyn ze skóry głowy.
Wcierki do włosów nie powinny zawierać natomiast takich składników jak: SLSy, SLESy, parabeny, PEGi i sztuczne barwniki. Ich stosowanie może zanieczyszczać skórę, osłabiać cebulki włosowe oraz strukturę włosów. W wyniku tego mogą wypadać, a nowe włoski odrastać dłużej. Sprawdź jaka wcierka i odżywka na porost włosów będzie skuteczna.
Wcierki na wypadanie włosów to doskonały sposób na odżywienie zniszczonych włosów. Dzięki naturalnym substancjom zawartym w preparacie, włosy stają się odżywione, elastyczne oraz odporniejsze na wypadanie.
Bibliografia
1. Siemiątkowska J.: Zarys trychologii kosmetycznej, Instytut Kosmetologii Fryzjerskiej Trichomed, Stargard, 2014
2. Kulikowska-Jakubik T., Richter M.: Techniki fryzjerskie pielęgnacji włosów, WSiP, Warszawa, 2013
3. Brzezińska-Wcisło L., Lis-Święty A., Wcisło-Dziadecka D., Rogala-Poborska I., Trzmiel D., Wrodzone i nabyte zmiany struktury włosów: Postępy Dermatologiii Alergologii, 2007
4. Moghadam-Kia S., Franks A.G., Choroby autoimmunologiczne a utrata włosów: Dermatologia po dyplomie, 2013