Często zdarza się nam lekceważyć choroby i dolegliwości dotyczące skóry, tymczasem jest to największy narząd w ciele człowieka. Do tego najbardziej skomplikowany. Przez jej złożoną budowę, skóra narażona jest na wiele chorób, których leczeniem zajmuje się dermatologia kliniczna. Od tego w jakiej kondycji jest skóra zależy ogólny stan naszego zdrowia. Nie można więc lekceważyć żadnych niepokojących sygnałów, które powinny skończyć się wizytą u specjalisty dermatologa.

Dermatologia kliniczna

Coraz częściej występujące nowotwory skóry to tylko najbardziej znane schorzenie. Chorób skóry jest znacznie więcej, ale – niestety – często bywają lekceważone, choć od kondycji skóry zależy ogólny stan naszego zdrowia. Jest to bowiem największy organ ludzkiego organizmu.

Dermatologia kliniczna zajmuje się przede wszystkim diagnozowaniem i leczeniem chorób skóry, ale też jej przydatków, do których należą włosy czy paznokcie. Skóra odpowiada za ogólną kondycję naszego organizmu, bo jest jego największym organem, zajmującym średnio ok. dwóch metrów kwadratowych powierzchni. Dzięki znajdującym się na niej receptorom możemy reagować na zimno, odczuwamy dotyk, a nawet utrzymujemy równowagę i pionową sylwetkę.

Skóra jest też elementem ochronnym. Tarczą, chroniącą człowieka przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz innymi czynnikami fizycznymi, które mogą zakończyć się np. urazami mechanicznymi czy uszkodzeniami ciała na skutek działania substancji chemicznych. Skóra zwalcza nawet drobnoustroje, więc jej stan jest niezwykle ważny dla organizmu. Często jednak te cechy są lekceważone lub nieznane, co kończy się chorobami dermatologicznymi. Ich leczeniem oraz profilaktyką zajmuje się dermatologia kliniczna.

Dermoskopia

Podstawowym narzędziem dermatologa jest dermatoskop, czyli urządzenie działające na zasadzie mikroskopu. Może on dziesięciokrotnie powiększać widok powierzchni skóry, co pozwala np. na wykrycie znamion barwnikowych oraz innych zmian skórnych, które mogą być groźne dla zdrowia i życia.