Wraz z upływem lat skóra człowieka ulega starzeniu, a co za tym idzie staje coraz mniej elastyczna i ujędrniona. Według specjalistów już po 20. roku życia zmieniają się właściwości skóry, w wyniku czego, brakuje odpowiednich ilości kolagenu i elastyny. Brak tych dwóch składników jest główną przyczyną wiotczenia skóry człowieka. Pierwszymi oznakami zmian jest pojawienie się zmarszczek, które z roku na rok się utrwalają. Ponadto, po 50. roku życia, zwłaszcza u kobiet dochodzi to pojawienia się obwisłej skóry wokół szyi, podbródka czy oczu. Ważniejszy jest jednak fakt, że wiotka skóra to nie tylko problem z wyglądem twarzy. Każda widoczna zmiana na skórze świadczy o zachodzących procesach wewnątrz organizmu, przez co problem dotyczy całego ciała. Nieprawidłowości dotyczą także osób, które w krótkim okresie czasu zrzuciły zbędne kilogramy. Obwisła skóra pojawia się w okolicy brzucha, ramion czy nóg. Nie patrząc w przeszłość, należy pamiętać, że wisząca skóra po odchudzaniu, czy wiotka skóra twarzy jest kwestią do naprawy i należy z tym walczyć.
Szukasz skutecznej metody na wiotką skórę? Sprawdź DARMOWE KONSULTACJE w Clinica Cosmetologica. Więcej na https://clinicacosmetologica.pl/artykuly/wiotka-skora/
Przyczyny wiotczenia skóry
Zmniejszenie jędrności skóry i jej elastyczności jest procesem naturalnym, jednak na jego rozwój może mieć wpływ kilka czynników. Po pierwsze, nieuchronnym zjawiskiem jest starzenie się skóry. Już między dwudziestym a dwudziestym piątym rokiem życia pojawiają się pierwsze zmarszczki wokół oczu i ust. Przyczyną jest zmniejszenie produkcji kolagenu i elastyny, które odpowiadają za gęstość, napięcie i ujędrnianie skóry. Dlatego też wraz z upływem czasu okolice twarzy stają się mniej witalne, a skóra na udach i brzuchu zaczyna wiotczeć.
Drugim powodem wiotczenia jest obwisła skóra po odchudzaniu. Szybki spadek wagi przyczynia się do powstawania wiotkiej skóry na brzuchu, udach a nawet pośladkach. Związane jest to z nieprawidłowym ujędrnieniem. Organizm nie nadąża z równym pozbywaniem się tłuszczu z organizmu, przez co na zewnątrz pozostaje nieestetyczny nadmiar skóry po odchudzaniu.
Trzecią przyczyną zmian skórnych jest wiotka skóra po ciąży. Tak więc, nie tylko wiotka skóra po odchudzaniu jest problematyczna. Z obserwacji lekarzy można wywnioskować, że to najczęściej młode i wysportowane przyszłe mamy, mają najmniejszy problem z wiszącą skórą na brzuchu po ciąży. Natomiast, kobiety, które zaszły w ciąże po 35. roku życia mają nie lada trudności z powrotem do formy.
Czwartym źródłem zbyt wiotkiej skóry jest choroba genetyczna. Zespół Ehlersa-Danlosa charakteryzuje się nadmierną elastycznością skóry. Choroba ta jest wrodzona i pacjent nie ma wpływu na jej przebieg. Charakterystycznymi cechami jest cienka i luźna skóra. Ponadto, wiotka skóra to znak rozpoznawczy. Przykry jest fakt nieuleczalności tej choroby. Jedyne co można zrobić to stosować doraźne zabiegi, które i tak nie zatrzymają postępów choroby.
Zabiegi na wiotką skórę
Podział zabiegów związanych z pojawieniem się zwiotczałej skóry można podzielić ze względu na miejsce jej występowania. W aspekcie ujędrniania skóry twarzy, dekoltu, szyi i podbródka stosuje się następujące zabiegi:
- GeneO+, czyli zabieg, podczas którego głowica poddaje cerę działaniu dwutlenku węgla, co powoduje reakcję organizmu polegającą na wysyłaniu w obszar zabiegowy krwi bogatej w tlen. W konsekwencji skóra staje się dotleniona, odpowiednio napięta i ujędrniona,
- Dermapen, czyli zabieg, podczas którego wykorzystuje się sprzęt przypominający długopis z cienkim zakończeniem. W trakcie zabiegu skóra jest nakłuwana i równocześnie odżywiona. W efekcie skóra staje się bardziej zagęszczona i intensywnie ujędrniona,
- Peeling kwasami, czyli proces, który powoduje usunięcie martwych komórek. Na ich miejsce pojawiają się zdrowe włókna, dzięki czemu skóra jest napięta i gęstsza.
Jeśli chodzi o zabiegi na brzuch, uda, pośladki, ramiona i łydki są one tak samo efektywne, co wyżej wymienione. Warto pamiętać, że skóra po odchudzaniu staje się wiotka, a jej ilość jest stanowczo nadmierna. Natomiast obwisła skóra po ciąży charakteryzuje się inną strukturą przez co intensywność zabiegów powinna być zwiększona. Zabiegi na te partie ciała to m.in. :
- Pollogen legend, który pobudza skórę do produkcji kolagenu. W konsekwencji skóra staje się dotleniona i napięta,
- Palomar Emerge to zastosowanie lasera, który wnika pod skórę na głębokość 1,5 mm. Laser tworzy mikrouszkodzenia, dzięki którym dochodzi do przebudowy struktury skóry. Efekt w postaci intensywnej regeneracji jest widoczny w tym samym dniu,
- Laser Harmony XL pro NIR – wykorzystuje on światło podczerwienie. W trakcie zabiegu dochodzi do podgrzania i skurczu włókien kolagenowych. W efekcie dochodzi do produkcji nowych włókien kolagenowych. Cera ulega zagęszczeniu i ujędrnieniu.
Zwiotczała skóra jest zjawiskiem, które można dotknąć praktycznie każdego z nas. Ciąża, spadek masy ciała, szybkie starzenie – to tylko niektóre źródła zmian.